ANDRZEJKI

Każdy z nas już wie co go czeka w najbliższej i dalszej przyszłości. Pamiętamy jednak, ze jest to zabawa i traktujemy wszystkie wróżby z przymrużeniem oka.  

 FILHARMONIA  WROCŁAWSKA

Dzisiejszego dnia byliśmy na koncercie "Wiedeń - miasto muzyki" w Filharmonii Wrocławskiej. Słuchaliśmy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, którą prowadził Andrzej Kosendiak.

Wysłuchaliśmy wielu ciekawych utworów, które bardzo nam sie podobały, ale były też utwory, których słuchało się trudniej.

Święto Pluszowego Misia!!!

Każdy z nas w poniedziałkowy ranek (25.11) wkroczył do sali ze swoim misiem. Jedne osoby miały duże, drugie osoby małe misie. Jednak małe, czy duże tak samo kochane. Nasze pluszaki wybawiły się w tym dniu do woli. 

W pewnym momencie usłyszeliśmy pukanie do drzwi i... weszły Misiaczki-Przedszkolaczki z misiowymi ciasteczkami.

W daszym ciągu u nas w przedszkolu było misiowo. Z puzzli ułożyliśmy misie - Puchatka, Uszatka, Jogi, Colargola. Potem były misiaczki - plasteliniaczki.

http://www.youtube.com/watch?v=xFy90pGFtbQ

 

http://www.youtube.com/watch?v=imJbidPRgWU

"Spotkaj Misia w Bibliotece"

Już w piątek 22.11.2013 r. rozpoczęły się obchody Dnia Pluszowego Misia. Otrzymaliśmy zaproszenie do biblioteki, gdzie odbyły się zajęcia pt. "Spotkaj Misia w bibliotece". Na początku obejrzeliśmy film o troskliwych misiach, następnie pobawiliśmy się w "Starego niedźwiedzia. Przy stole kolorowalismy-rozszyfrowaliśmy obrazek. Obejrzelismy również wystawę pluszowych i książkowych misiów. Na zakończenie pani Basia poczęstowała nas pysznymi, własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami. Były to ciekawe misiowe zajęcia.

22.11.2013 r. W dniu dzisiejszym przeprowadzaliśmy doswiadczenie z magnesem . Bawiliśmy się przy tym bardzo dobrze. Zauważyliśmy, że magnes nie przyciąga tkaniny, gumy, papieru, plastiku. Przyciąga wszelkie metalowe przedmioty. W momencie, gdy "namagnesujemy" inny metalowy przedmiot zaczyna również przyciągać. Ciekawie również było, gdy magnes odpychał magnes.

Bloki, ołówki....

 Karolinki mama obdarowała nas blokami z kartkami w kratkę i ołówkami. Zaczęliśmy tworzyć zaczarowane rysunki. Oj trudno było "czarować" -rysować. Dziękujemy!!!

21 listopada - Dzień Życzliwości

W dniu dzisiejszym staraliśmy się być dla siebie życzliwymi.

Bawilismy sie przy muzyce, mówiliśmy do siebie miłe rzeczy, podawalismy sobie życzliwie ręce. Nasza pani nam mówiła, że Dzień Życzliwości powinien być codziennie - postaramy się o to!

Zwierzęta jesienią.

Zwierzęta przygotowują się do zimy. Jesień dla nich to pracowity czas. 

Futerko wiewiórki zimą przybiera barwę popielatą, ale brzuszek zawsze ma biały. Ogon jest duży, puszysty i pełni rolę spadochronu. Dzięki niemu wiewiórka może łatwo skakać po drzewach.

WODA, WODA, WODA....

W deszczowym tygodniu mówiliśmy o właściwościach wody. Wiemy, że jest mokra, bezwonna, bezbarwna i bez smaku, że przyjmuje postać gazową - para wodna, jest cieczą i możemy ja wziąć do ręki jako ciało stałe - lód. Przeprowadziliśmy doświadczenie - Co pływa? Co tonie? 

 

Słuchaliśmy Preludium A-dur, op. 28 nr 7 Fryderyka Chopina. Każdy z nas tańczył jak podpowiadało mu serce i muzyka.

 

Bawiliśmy się jesienną pogodą. Nasza pani czytała opowiadanie o tym, jak słoneczno-deszczowa-burzowa pogoda wędrowała przez świat, a my akompaniowaliśmy na instrumentach perkusyjnych. Bardzo ciekawie brzmiała nasza muzyka.

Jesienna słota 

 

Jesień zagościła już na dobre. Zaczęły się chłody, pada kapuśniaczek, mży, jest dżdżysto. To jesienna słota.

 

"...Chlapu, chlapu,

błoto chlapie,

po kałużach

jesień człapie

otulona

w mgły..."

                          I.Suchorzewska „Słota”

 

Bawiliśmy się dzisiaj niebieskimi wstążkami, układaliśmy z nich różnorodne wzory i poznane literki.

 

 

 

Malowaliśmy dzisiaj na mokrych kartkach farbami akwarelowymi. Mówiliśmy o mokrej słotnej jesieni, więc tematem naszej pracy było "Jesienne drzewo w deszczu".

11 listopada – Święto Niepodległości

 

W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyliśmy w apelu przygotowanym przez klasę VI.

Sami wykonaliśmy biało-czerwone chorągiewki, wiemy jakie jest polskie godło i hymn.

 

Polish Coat of ArmsPolish Flag        

Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego, oficjalnie przyjęty w 1927 roku. Pieśń powstała pod koniec XVIII wieku, a używał jej założony we Włoszech Legion Dąbrowskiego, który miał walczyć pod wodzą Napoleona o niepodległość Polski.

 

http://www.superkid.pl/o-polsce-dla-dzieci

 

 

Biblioteczna jesień

We wtorek rozpoczęliśmy comiesięczne  spotkania w bibliotece.        Pierwsze spotkanie było związane z tamatyką jesienną. Już przy wejściu biblioteka powitała nas przepiękna jesienną dekoracją. Następnie pani Basia bibliotekarka przeczytała nam wiersze o jesieni.  Potem przyniosła wielką walizkę, w której były  różne ubrania – wybieraliśmy to, które pasuje do jesiennej, deszczowej pogody oraz dopasowaliśmy rękawiczki do pary. Na koniec układaliśmy piękne bukiety dla mamy.

Chętnie wrócimy do biblioteki.

Pani Basi bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.   

 

 

Gramy w golfa

 

 

„Golf dla wszystkich” PGA Polska

 

 

W  środę 6 XI rozpoczęliśmy naukę gry w golfa. Bawiiśmy się w różne zabawy, które rozgrzały nam kosteczki. Uczyliśmy się również w jaki sposób należy trzymać kij golfowy. Zabawy  prowadziła pani Alicja Strąpoć. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.

LISTOPAD

Skończył się październik, rozpoczął  listopad.

 

„Listopad zwykle wietrzny i dżdżysty, wymiata stosy opadłych  liści.                             Gdy mu się znudzi jesienna plucha, to sypie sniegiem i mrozem dmucha”                                   A. Nosalski „O dwunastu braciach. Listopad.”

 

Jak sama nazwa mówi, listopad, to liść opadł. Bardzo przyjemnie iść na spacer  po szeleszczących liściach. My, gdy byliśmy w lesie nazbieraliśmy liści i w przedszkolu je zasuszyliśmy. Wykorzystaliśmy je do malowania i odbijania ich na kartce oraz  stworzylismy kompozycje  techniką frotażu.